Tento průvodce navazuje na dřívější knižní publikace:
I. Horolezecké terény na Moravě Ivana Sitaře (1960)
II. Horolezecké terény v okolí Jeseníku Bohumila Hajzery a Jiřího Jakubíčka (1970 – nevyšlo tiskem)
III. Cvičné skály na Moravě vydaného nakladatelstvím Olympia Praha (1988)
IV. Jeseníky, horolezecký průvodce Jiřího Vogela (1996)
V. Moravské skály Vladimíra Skýpaly a Vladimíra Wolfa (2010).
Je doplněn o nové terény a ostatní oblasti, které nemohly být ve výše zmíněných průvodcích uvedeny. Současně jsou doplněny nové cesty a čisté přelezy v tradičních terénech. Klasifikace cest je hodnocena stupnicí UIAA a francouzskou stupnicí pro klasifikaci boulderů. U zimních cest mixovou klasifikací doplněnou o hodnocení dle Jasperovy klasifikační stupnice Emotions (E1–E6).
Průvodce je pravidelně v průběhu roku doplňován a opravován. Pokud sami zjistíte nesrovnalosti, případně se vám podaří realizovat nový výstup, dejte nám prosím vědět.
Jelikož se požadavky a podmínky ochrany přírody mění častěji, než jsou k dispozici nová vydání horolezeckých průvodců, uvádíme zde všechny terény, na nichž se horolezectví v oblasti provozovalo. Každý horolezec je povinen seznámit se se současnými podmínkami provozování horolezectví, především v CHKOJ a na CHPV a dodržovat je.
Pravidla sportovního lezení na těchto terénech platí tak, jak byla schválena výkonným výborem ČHS dne 11. dubna 2007.
V bouldrových oblastech a na Vysokém kamenu je zakázáno používat fixní jištění, případné použití vyjímatelných jisticích prostředků je tolerováno. Pokud hákujete již volně přelezenou cestu (což je nesportovní), nepoužívejte k zajištění skoby, ale pouze vyjímatelné jisticí prostředky. V oblastech Vyhlídka a Suchý vrch prosíme o respektování omezení používání magnézia.
Ve většině oblastí byla vyměněna původní fixní jištění za certifikované borháky a kruhy. Toto se netýká oblastí vhodných pro zimní lezení (především údolí Branné), kde byly ponechány vesměs původní skoby. Apelujeme proto na všechny lezce, aby jištění především v nesanovaných oblastech věnovali mimořádnou pozornost a používali i jiné druhy zajištění. U přejištěných oblastí již skoby nepoužívejte, opětovným zatloukáním a vytloukáním se ničí povrch skály.
Dále upozorňujeme, že lezení je nebezpečný sport a autoři rovněž nezodpovídají za škody na zdraví a majetku způsobené používáním tohoto průvodce.
Pravidla lezení v nepískovcových oblastech
Průvodce | Lukáš Abt, Bohumil Hajzera, Vladimír Pipal, Pavel Weisser Web | Dalibor Janák Design | Jan Macháček Autor kreslených top | Vladimír Skýpala
V případě, že na webu naleznete chybu, nebo máte nápady na zlepšení, neváhejte nás prosím kontaktovat.
Přidejte si nás | Facebook
Líbí se vám průvodce | Podpořte projekt